Obiekt: Ogród dendrologiczny (arboretum) w Przelewicach

Dodał: Dominik Nikelski
Województwo: Zachodnio-pomorskie
Miasto: Przelewice
Data wpisu: 2013-03-07 08:17
Opis:

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach – arboretum w Przelewicach, w gminie Przelewice, powiecie pyrzyckim (województwo zachodniopomorskie).

Powierzchnia: obecnie łączna powierzchnia Ogrodu to około 45 ha, w tym: 30 ha zajmuje istniejący ogród z pałacem (ok. 22 ha zajmuje przedwojenna część założenia, pozostałe tereny dołączono po II wojnie światowej), ok. 1,6 ha to szkółki utworzone w latach 80 na terenie przedwojennych sadów majątku przelewickiego, oraz 15 ha dawnych gruntów ornych przyłączone do Ogrodu w 2006 roku w celu powiększenia kolekcji (tereny niedostępne dla zwiedzających)

Założone: 1933 r. Pierwszy park przypałacowy w Przelewicach powstał ok. roku 1814 po zbudowaniu pałacu. Kolejni właściciele majątku modyfikowali park według własnych potrzeb i gustu – przez pewien czas istniała tu szparagarnia, uprawy sadownicze i warzywniki rozmieszczone częściowo między starymi alejami. W latach 1933-38 ówczesny właściciel Conrad von Borsig przekształcił park w kolekcję dendrologiczną i to założenie jest obecnie objęte ochrona konserwatorską. W czasie parcelacji majątku po II wojnie światowej od arboretum oddzielono ok. 10 ha sadów, szkółek i warzywników. Później dołączono teren o podobnej powierzchni leżący wzdłuż granicznego rowu. Tam znajduje się m.in. zakładany w latach 2000-2003 skalniak.

Założyciel: Conrad von Borsig

Ze względu na łagodny klimat w tym arboretum rośnie wiele roślin wrażliwych na mrozy.

Zasoby:
Około 1200 gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych.

Ciekawe zbiory:
dawidia chińska
świerk tygrysi
świerk Brewera
świerk Wilsona
klon kosmaty
sosna drobnokwiatowa
bambusy
cedr atlaski
mamutowiec olbrzymi

a z roślin zielnych:
tulejnik amerykański (Lysichiton americanus)
lepiężnik japoński (Petasites japonicus)
rannik zimowy (Eranthis hyemalis).

Słowo wstępne

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach powstał jako prywatna kolekcja miłośnika drzew i krzewów, który wierzył, że ludzie są na Ziemi po to, żeby kierować przyrodą, nadawać sens jej istnieniu. Człowiek ten przekształcił istniejący park przypałacowy według własnych pragnień, ale zachował wiele elementów przypominających poprzednich gospodarzy. Wszyscy kolejni opiekunowie Ogrodu również starali się zgodnie z własną wiedzą i umiejętnościami wzbogacić ten zakątek zachowując efekty pracy poprzedników. Dawidia chińska, której kwiat stał się symbolem Ogrodu Dendrologicznego i trafił do herbu Gminy Przelewice, znalazła się w Światowej Czerwonej Księdze roślin ginących i zagrożonych w skali całej Ziemi. Takich gatunków jest w Ogrodzie więcej. Dlatego zachęcając wszystkich do zwiedzania Ogrodu, prosimy o szacunek dla roślin, dla pracy wszystkich kolejnych pokoleń ogrodników, dzięki którym mogą one w pełni ukazywać swoją urodę, oraz dla zwierząt, które to miejsce wybrały na dom.

Odrobina historii

6 lipca 1799 – ostatni właściciel majątku przelewickiego z rodu von Schack sprzedaje swoje dobra Augustowi Borgstede. August Heinrich von Borgstede okazał się doskonałym gospodarzem, za jego czasów nastąpiły uwłaszczenie chłopów, przebudowa i modernizacja majątku, budowa pałacu i założenie parku.

1818 (prawdopodobnie) – 18 letnia Augusta Arend poznaje księcia Augusta pruskiego, bratanka Fryderyka Wielkiego.

10 czerwca 1819 – przychodzi na świat Malwina, pierwsze z siedmiorga dzieci księcia i Augusty, jej imieniem będzie w przyszłości nazwany jeden z przelewickich folwarków – późniejsza wieś Ślazowo.

1821 – książę August kupuje Przelewice jako zabezpieczenie przyszłości swoich dzieci, pracownicy A. Borgstede zachowują swoje miejsca pracy w majątku.

12 lipca 1825 – Augusta Arend uzyskuje szlachectwo i staje się "Panią na Przelewicach" (Frau von Prillwitz), nazwisko von Prillwitz będą nosić jej dzieci.

Źródło: wikipedia.

Mapa: Długość: 53.1104568891833
Szerokość: 15.06817829736326

Ładuję mapę, proszę czekać.
Zdjęcia:Lista drzew

Drzewa w obiekcie: 2


Nazwa łacińska Nazwa polska Województwo Miasto Uwagi Dodał
Taxodium distichum Cypryśnik błotny Zachodnio-pomorskie Przelewice Ogród dendrologiczny (arboretum) w Przelewicach Dominik Nikelski
Sequoiadendron giganteum Mamutowiec olbrzymi Zachodnio-pomorskie Przelewice Ogród dendrologiczny (arboretum) w Przelewicach Dominik Nikelski

Zdjęcie

(jpeg, gif, png) Limit: 100KB


Komentarze

Brak komentarzy!

Imie oraz nazwisko:
E-Mail:
Komentarz:
Podaj token: